PRODUCT DETAILS
SS400 is also soft in hardness due to its low carbon content. It is not recommended for use on main components with high strength, wear resistance or hardness. However, it has excellent weldability and machinability. It is often used for welding structural parts, nuts, small parts, parts for auto & motor industry, etc.
International Comparison of Materials
| EU EN |
Inter ISO |
USA AISI |
Japan JIS |
Germany DIN |
China GB |
France AFNOR |
England BS |
Canada HG |
European EN |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| S275JR | E275B | A283D A529 Gr.D |
SS400 St44-2 |
RSt42-2 | Q235 | E28-2 161-43A 161-43B |
161-430 | 260W 260WT |
Fe430B |
| Italy UNI |
Spain UNE |
Sweden SS |
Poland PN |
Finland SFS |
Austria ONORM |
Russia GOST |
Norway NS |
Portugal NP |
India IS |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Fe430B | AE255B | 1411 1412 |
St4V | Fe44B | St42F St430B | St4ps St4sp |
NS12142 | FE430-B | IS2062 |
| Item | Specification |
|---|---|
| Commodity | SS400 Carbon Steel Coil |
| Standard | JIS G3101 |
| Mechanical Quality | Commercial / Drawing / Deep Drawing / Extra Deep Drawing / Structural quality |
| Surface Treatment | Chromated and oiled |
| Hardness | Softy, half hard, hard quality |
| Grade | SS400 |
| SS300, SS490, SS540 | |
| Thickness | 0.12-12.0mm |
| Width | 600-1500mm |
| Coil Weight | 3-34MT/Coil or as your request |
| MOQ | 5MT |
| Packaging | Export standard, seaworthy |
| ID | 508mm or 610mm |
| Trade Term | FOB, CFR, CIF, EXW ETC. |
| Transport Type | Container, bulk and train |
Packing and shipping
Our company has passed ISO9001 quality management system certification, Our Mill product with CE/EN10204 / ASTM/Classification society certificate/CASO/BIS etc certificate.All the customers give good appreciation to our products.We are glad to be your good partner.

Application Areas
Steel is widely used in steel structure workshops, bridge frames, main structures of high-rise buildings, and infrastructure construction (such as highways, oil and gas pipelines). Its high strength properties ensure load-bearing stability and seismic performance. In ship manufacturing, steel is used to build hull structures, decks, and internal components. Hot-rolled coils rely on their load-bearing capacity to adapt to harsh environments.

Factory workshop
With a commitment to excellence, innovation, and sustainability, the company has established itself as a trusted partner in the international steel industry.After nearly two decades of relentless endeavour, our client base now spans over 110 countries and regions across Europe, the Middle East, South America, and Southeast Asia.











