PRODUCT DETAILS
S235JR steel (1.0330 material) is a cold formed European standard cold rolled high-quality low-carbon steel plate. In BS and DIN EN 10130 standards, it includes five other steel types: DC03 (1.0347), DC04 (1.0338), DC05 (1.0312), DC06 (1.0873) and DC07 (1.0898). The surface quality is divided into two types: DC01-A and DC01-B.
DC01-A: Defects that do not affect the formability or surface coating are allowed, such as air holes, slight dents, small marks, slight scratches and slight coloring.
DC01-B: The better surface shall be free of defects that may affect the uniform appearance of high-quality paint or electrolytic coating. The other surface shall meet at least surface quality A.
The main application fields of DC01 materials include: automobile industry, construction industry, electronic equipment and household appliances industry, decorative purposes, canned food, etc.
| Item | Specification |
|---|---|
| Commodity | S235JR Carbon steel coil |
| Standard | DIN, GB, JIS, BA, AISI, ASTM, EN, GOST, ETC. |
| Mechanical Quality | Commercial / Drawing / Deep Drawing / Extra Deep Drawing / Structural quality |
| Surface Treatment | Chromated and oiled, and anti-fingerprint |
| Hardness | Softy, half hard, hard quality |
| Grade | DC01 |
| ST14, ST15, ST16, DC01, DC03, DC04, DC05, DC06, etc. | |
| Thickness | 0.12-12.0mm |
| Width | 600-1500mm |
| Coil Weight | 3-34MT/Coil or as your request |
| MOQ | 5MT |
| Packaging | Export standard, seaworthy |
| ID | 508mm or 610mm |
| Trade Term | FOB, CFR, CIF, EXW ETC. |
| Transport Type | Container, bulk and train |
| Standard | Grade | General Size | Delivery Condition |
|---|---|---|---|
| ASTM A36 | A36/A36-B | 5-20 * 2300-2500 * C | Boron added or Black Condition |
| ASTM A283 | A283-B/A283C | 5-20 * 2300-2500 * C | Boron added or Black Condition |
| ASTM A572 | A572Gr50-B/A572Gr42-B | 5-20 * 2300-2500 * C | Boron added or Black Condition |
| ASTM A515 | A515Gr70 | 5-20 * 2300-2500 * C | Boron added or Black Condition |
| ASTM A516 | A516Gr70 | 5-20 * 2300-2500 * C | Boron added or Black Condition |
| JIS G 3101 | SS400-B | 5-20 * 2300-2500 * C | Boron added or Black Condition |
| JIS G3136 | SN400B | 5-20 * 2300-2500 * C | Boron added or Black Condition |
| EN10025-2:2004 | S235JR-S355K2+N | 5-20 * 2300-2500 * C | Boron added or Black Condition |
| EN10025-5:2004 | S355J2W/S355K2W | 5-20 * 2300-2500 * C | Boron added or Black Condition |

Packing and shipping
Our company has passed ISO9001 quality management system certification, Our Mill product with CE/EN10204 / ASTM/Classification society certificate/CASO/BIS etc certificate.All the customers give good appreciation to our products.We are glad to be your good partner.

Application Areas
Steel is widely used in steel structure workshops, bridge frames, main structures of high-rise buildings, and infrastructure construction (such as highways, oil and gas pipelines). Its high strength properties ensure load-bearing stability and seismic performance. In ship manufacturing, steel is used to build hull structures, decks, and internal components. Hot-rolled coils rely on their load-bearing capacity to adapt to harsh environments.

Factory workshop
With a commitment to excellence, innovation, and sustainability, the company has established itself as a trusted partner in the international steel industry.After nearly two decades of relentless endeavour, our client base now spans over 110 countries and regions across Europe, the Middle East, South America, and Southeast Asia.











