PRODUCT DETAILS
1020 Carbon steel Coil belongs to high-quality carbon structural steel. Its strength is slightly higher than 1015 steel. It has good toughness, plasticity and weldability. It is rarely quenched and has no temper brittleness. Parts with high cold deformation plasticity, generally used for bending, calendering, edge bending and hammer arch processing, good welding performance of electric arc welding and contact welding, small thickness during gas welding, strict shape requirements or complex shapes are prone to cracks. Machinability cold drawing or normalizing state is better than annealing state, and is often used to manufacture various mechanical parts with low stress and high toughness requirements.
Forging: 1020 carbon steel should be forged at 1260°C (2300°F) down to 982°C (1800°F).
Hot Working: 1020 carbon steel can be hot worked in the range of 482 to 649°C (900 to 1200°F).
Cold Working: Cold working 1020 carbon steel is possible using all the conventional methods. In case of prolonged cold working, it is recommended that stress relief annealing be carried.
| Item | Specification |
|---|---|
| Commodity | 1020 Carbon Steel Coil |
| Standard | ASTM, EN, DIN, JIS, BS, UNI, GOST |
| Mechanical Quality | Commercial / Drawing / Deep Drawing / Extra Deep Drawing / Structural quality |
| Surface Treatment | Chromated and oiled |
| Hardness | Softy, half hard, hard quality |
| Grade | 1020 |
| C22E (1.1151), Ck22, S20C, XC18, 070M20CS22, C25, 20 | |
| Thickness | 0.12-12.0mm |
| Width | 600-1500mm |
| Coil Weight | 3-34MT/Coil or as your request |
| MOQ | 5MT |
| Packaging | Export standard, seaworthy |
| ID | 508mm or 610mm |
| Trade Term | FOB, CFR, CIF, EXW ETC. |
| Transport Type | Container, bulk and train |
Packing and shipping
Our company has passed ISO9001 quality management system certification, Our Mill product with CE/EN10204 / ASTM/Classification society certificate/CASO/BIS etc certificate.All the customers give good appreciation to our products.We are glad to be your good partner.

Application Areas
Steel is widely used in steel structure workshops, bridge frames, main structures of high-rise buildings, and infrastructure construction (such as highways, oil and gas pipelines). Its high strength properties ensure load-bearing stability and seismic performance. In ship manufacturing, steel is used to build hull structures, decks, and internal components. Hot-rolled coils rely on their load-bearing capacity to adapt to harsh environments.

Factory workshop
With a commitment to excellence, innovation, and sustainability, the company has established itself as a trusted partner in the international steel industry.After nearly two decades of relentless endeavour, our client base now spans over 110 countries and regions across Europe, the Middle East, South America, and Southeast Asia.











