PRODUCT DETAILS
310S stainless steel coil is widely used in kiln, high-temperature furnace, boiler, furnace liner high-temperature equipment, such as kiln car, boiler liner, high-temperature furnace, high-temperature furnace tube, combustion machine liner, etc. It can be used for high-temperature equipment. The product is resistant to high temperature and heat. 310s stainless steel plate has good creep strength and can work continuously under high temperature. The working temperature of 310S stainless steel is 1200 ℃, and it can work continuously at 1100 ℃. It is mainly used to manufacture high temperature exhaust pipe, high temperature furnace, high temperature furnace liner, crematory furnace and other steel grades requiring heat resistance, as well as high temperature and high temperature contact parts.
| Item | Specification |
|---|---|
| Name | 310S Stainless Steel Coil |
| Standard | JIS, AISI, ASTM, GB, DIN, EN |
| Material | 310S (UNS S31008 / EN 1.4845) |
| Surface Treatment | BA / 2B / NO.1 / NO.4 / 4K / HL / 8K / EMBOSSED or customized |
| Width | 100mm – 2500mm or as required |
| Thickness | 0.1mm – 4mm or as required |
| Length | Customized |
| Inspection | Third-party inspection accepted before shipment |
| Packing | Standard seaworthy export packing or as required |
| Payment Terms | L/C, T/T, etc. |
Stainless steel coil is a thin steel plate supplied in coils, also called strip steel. There are imported and domestic products, divided into hot-rolled and cold-rolled. According to the needs of different users, we can also order a variety of special-shaped steel materials.In order to ensure that the yield strength, tensile strength, elongation and hardness of various stainless steel coils meet the requirements, the stainless steel coils must undergo heat treatment such as annealing, solution treatment, and aging treatment before delivery.

Packing and shipping
Our company has passed ISO9001 quality management system certification, Our Mill product with CE/EN10204 / ASTM/Classification society certificate/CASO/BIS etc certificate.All the customers give good appreciation to our products.We are glad to be your good partner.

Application Areas
Steel is widely used in steel structure workshops, bridge frames, main structures of high-rise buildings, and infrastructure construction (such as highways, oil and gas pipelines). Its high strength properties ensure load-bearing stability and seismic performance. In ship manufacturing, steel is used to build hull structures, decks, and internal components. Hot-rolled coils rely on their load-bearing capacity to adapt to harsh environments.

Factory workshop
With a commitment to excellence, innovation, and sustainability, the company has established itself as a trusted partner in the international steel industry.After nearly two decades of relentless endeavour, our client base now spans over 110 countries and regions across Europe, the Middle East, South America, and Southeast Asia.











