PRODUCT DETAILS
201 stainless steel is mainly used for decorative tubes, industrial tubes and some shallow stretched products. Such as: oil waste gas combustion pipeline; Engine exhaust pipe; Boiler shell, heat exchanger and heating furnace components; Silencing parts for diesel engine; Boiler pressure vessel; Chemical transport vehicle; Expansion joint; Spiral welded pipe for gas furnace pipe and dryer, etc.
| Item | Specification |
|---|---|
| Product name | 201 Stainless steel sheet |
| Grade | 201 |
| Thickness range | 0.3mm-3.0mm |
| Width range | 600mm-1500mm |
| Length | 2000mm, 2438mm, 3048mm |
| Size | 1000mm*2000mm, 1219mm*2438mm, 1219mm*3048mm, or as required |
| Finish | No. 1, No. 4, hairline, 2b, BA, 8K, embossed, PVD color coated, sand blasted, anti-fingerprint |
| Lead time | 7 to 15 working days after the receipt |
| Packing | Wooden pallet or according to customer’s request |
| Application | Interior/exterior/architectural/bathroom decoration, elevator decoration, hotel decoration, kitchen equipment, ceiling, cabinet, kitchen sink, advertising nameplate |
| Grade | C | Si | Mn | P | S | Ni | Cr | Mo |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 201 | ≤0.15 | ≤0.75 | 5.5-7.5 | ≤0.06 | ≤0.03 | 3.5-5.5 | 16.0-18.0 | – |

Packing and shipping
Our company has passed ISO9001 quality management system certification, Our Mill product with CE/EN10204 / ASTM/Classification society certificate/CASO/BIS etc certificate.All the customers give good appreciation to our products.We are glad to be your good partner.

Application Areas
Steel is widely used in steel structure workshops, bridge frames, main structures of high-rise buildings, and infrastructure construction (such as highways, oil and gas pipelines). Its high strength properties ensure load-bearing stability and seismic performance. In ship manufacturing, steel is used to build hull structures, decks, and internal components. Hot-rolled coils rely on their load-bearing capacity to adapt to harsh environments.

Factory workshop
With a commitment to excellence, innovation, and sustainability, the company has established itself as a trusted partner in the international steel industry.After nearly two decades of relentless endeavour, our client base now spans over 110 countries and regions across Europe, the Middle East, South America, and Southeast Asia.











