PRODUCT DETAILS
430 stainless steel is a universal steel with good corrosion resistance. Its thermal conductivity is better than that of austenite, its coefficient of thermal expansion is smaller than that of austenite, and it has good thermal fatigue resistance. With the addition of stabilizing element titanium, the mechanical properties of weld joints are good. 430 stainless steel is used for building decoration, fuel burner parts, household appliances and household appliances. 430F is a steel with free cutting property added to 430 steel, mainly used for automatic lathes, bolts and nuts. 430LX adds Ti or Nb to 430 steel to reduce the content of C, which improves the processability and welding performance. It is mainly used in hot water tanks, hot water supply systems, sanitary appliances, household durable appliances, bicycle flywheels, etc.
| Item | Specification |
|---|---|
| Product name | 430 Stainless steel sheet |
| Grade | 430 |
| Thickness range | 0.3mm-3.0mm |
| Width range | 600mm-1500mm |
| Length | 2000mm, 2438mm, 3048mm |
| Size | 1000mm*2000mm, 1219mm*2438mm, 1219mm*3048mm, or as required |
| Finish | No. 1, No. 4, hairline, 2b, BA, 8K, embossed, PVD color coated, sand blasted, anti-fingerprint |
| Lead time | 7 to 15 working days after the receipt |
| Packing | Wooden pallet or according to customer’s request |
| Application | Interior/exterior/architectural/bathroom decoration, elevator decoration, hotel decoration, kitchen equipment, ceiling, cabinet, kitchen sink, advertising nameplate |
| Grade | C | Si | Mn | P | S | Ni | Cr | Mo |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 430 | ≤0.12 | ≤0.75 | ≤1.0 | ≤0.040 | ≤0.03 | ≤0.60 | 16.0-18.0 | – |

Packing and shipping
Our company has passed ISO9001 quality management system certification, Our Mill product with CE/EN10204 / ASTM/Classification society certificate/CASO/BIS etc certificate.All the customers give good appreciation to our products.We are glad to be your good partner.

Application Areas
Steel is widely used in steel structure workshops, bridge frames, main structures of high-rise buildings, and infrastructure construction (such as highways, oil and gas pipelines). Its high strength properties ensure load-bearing stability and seismic performance. In ship manufacturing, steel is used to build hull structures, decks, and internal components. Hot-rolled coils rely on their load-bearing capacity to adapt to harsh environments.

Factory workshop
With a commitment to excellence, innovation, and sustainability, the company has established itself as a trusted partner in the international steel industry.After nearly two decades of relentless endeavour, our client base now spans over 110 countries and regions across Europe, the Middle East, South America, and Southeast Asia.











