PRODUCT DETAILS
Alloy 316/316L (UNS S31600/S31603) is a chromium-nickelmolybdenum austenitic stainless steel developed to provide improved corrosion resistance to Alloy 304/304L in moderately corrosive environments. It is often utilized in process streams containing chlorides or halides. The addition of molybdenum improves general corrosion and chloride pitting resistance. It also provides higher creep, stress-to-rupture and tensile strength at elevated temperatures. It is common practice for 316L to be dual certified as 316 and 316L. The low carbon chemistry of 316L combined with an addition of nitrogen enables 316L to meet the mechanical properties of 316. Alloy 316/316L resists atmospheric corrosion, as well as, moderately oxidizing and reducing environments. It also resists corrosion in polluted marine atmospheres. The alloy has excellent resistance to intergranular corrosion in the as-welded condition. Alloy 316/316L has excellent strength and toughness at cryogenic temperatures. Alloy 316/316L is non-magnetic in the annealed condition, but can become slightly magnetic as a result of cold working or welding. It can be easily welded and processed by standard shop fabrication practices.
| Item | Specification |
|---|---|
| Product name | 316L Stainless steel sheet |
| Grade | 316L |
| Thickness range | 0.3mm-3.0mm |
| Width range | 600mm-1500mm |
| Length | 2000mm, 2438mm, 3048mm |
| Size | 1000mm*2000mm, 1219mm*2438mm, 1219mm*3048mm, or as required |
| Finish | No.1, No.4, hairline, 2b, BA, 8K, embossed, PVD color coated, sand blasted, anti-fingerprint |
| Lead time | 7 to 15 working days after the receipt |
| Packing | Wooden pallet or according to customer’s request |
| Application | Interior/exterior/architectural/bathroom decoration, elevator decoration, hotel decoration, kitchen equipment, ceiling, cabinet, kitchen sink, advertising nameplate |
| Grade | C | Si | Mn | P | S | Ni | Cr | Mo |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 316L | ≤0.03 | ≤1.0 | ≤2.0 | ≤0.045 | ≤0.03 | 12.0-15.0 | 16.0-18.0 | 2.0-3.0 |

Packing and shipping
Our company has passed ISO9001 quality management system certification, Our Mill product with CE/EN10204 / ASTM/Classification society certificate/CASO/BIS etc certificate.All the customers give good appreciation to our products.We are glad to be your good partner.

Application Areas
Steel is widely used in steel structure workshops, bridge frames, main structures of high-rise buildings, and infrastructure construction (such as highways, oil and gas pipelines). Its high strength properties ensure load-bearing stability and seismic performance. In ship manufacturing, steel is used to build hull structures, decks, and internal components. Hot-rolled coils rely on their load-bearing capacity to adapt to harsh environments.

Factory workshop
With a commitment to excellence, innovation, and sustainability, the company has established itself as a trusted partner in the international steel industry.After nearly two decades of relentless endeavour, our client base now spans over 110 countries and regions across Europe, the Middle East, South America, and Southeast Asia.











