PRODUCT DETAILS
DC01 Galvanized steel pipe is used for automobiles, sanitary ware, food machinery, pressure vessels, nuclear power, chemical equipment, elevators, rail transit, machinery manufacturing, structural piping, and architectural decoration.
| Item | Details |
|---|---|
| Product Name | DC01 Galvanized Pipe |
| Length | 1-12m or as required |
| Width | 0.6m-3m or as required |
| Thickness | 0.1mm-300mm or as required |
| Standard | AISI, ASTM, DIN, JIS, GB, SUS, EN, etc. |
| Technique | Hot dipped, Electroplating dipped |
| Surface Treatment | Clean, blasting and painting according to customer requirement |
| Thickness tolerance | ±0.15mm |
| Material | Q345, Q345A, Q345B, Q345C, Q345D, Q345E, Q235B HC340LA, HC380LA, HC420LA B340LA, B410LA 15CRMO, 12Cr1MoV, 20CR, 40CR, 65MN A709GR50 |
| Coatings | Top Coats: 5 micron primer + 20 micron colour Back Coat: 5 micron primer – 7 micron primer |
| Export packing | Waterproof paper, and steel strip packed. Standard Export Seaworthy Package. Suit for all kinds of transport, or as required |
Packing and shipping
Our company has passed ISO9001 quality management system certification, Our Mill product with CE/EN10204 / ASTM/Classification society certificate/CASO/BIS etc certificate.All the customers give good appreciation to our products.We are glad to be your good partner.

Application Areas
Steel is widely used in steel structure workshops, bridge frames, main structures of high-rise buildings, and infrastructure construction (such as highways, oil and gas pipelines). Its high strength properties ensure load-bearing stability and seismic performance. In ship manufacturing, steel is used to build hull structures, decks, and internal components. Hot-rolled coils rely on their load-bearing capacity to adapt to harsh environments.

Factory workshop
With a commitment to excellence, innovation, and sustainability, the company has established itself as a trusted partner in the international steel industry.After nearly two decades of relentless endeavour, our client base now spans over 110 countries and regions across Europe, the Middle East, South America, and Southeast Asia.











