PRODUCT DETAILS
2507 stainless steel coil is used in oil and natural gas industry; Offshore stone skyshatter oil platform (heat exchanger pipe, water treatment and water supply system, fire protection system, water spraying system, water stabilization system; petrochemical equipment; desalination (desalination) equipment (and high-pressure pipe and seawater pipe in the equipment). Mechanical and structural components that require both high strength and high corrosion resistance: fuel (waste) gas purification equipment.
| Item | Specification |
|---|---|
| Name | 2507 Stainless Steel Coil |
| Standard | JIS, AISI, ASTM, GB, DIN, EN, BS |
| Material | 2507 |
| Surface Treatment | BA/2B/NO.1/NO.4/4K/HL/8K/EMBOSSED or according to customer requirements, etc. |
| Width | 100mm-2500mm or as required |
| Thickness | 0.1mm-12mm or as required |
| Length | As customer’s request |
| Inspection | Fully accept all the third party to test before shipment. |
| Packing | Standard Export Seaworthy Package. Suit for all kinds of transport, or as required. |
| Payment Terms | L/C, T/T ETC. |
Stainless steel coils are imported and domestic products, divided into hot-rolled and cold-rolled. According to the needs of different users, we can also order a variety of special-shaped steel materials.In order to ensure that the yield strength, tensile strength, elongation and hardness of various stainless steel coils meet the requirements, the stainless steel coils must undergo heat treatment such as annealing, solution treatment, and aging treatment before delivery.

Packing and shipping
Our company has passed ISO9001 quality management system certification, Our Mill product with CE/EN10204 / ASTM/Classification society certificate/CASO/BIS etc certificate.All the customers give good appreciation to our products.We are glad to be your good partner.

Application Areas
Steel is widely used in steel structure workshops, bridge frames, main structures of high-rise buildings, and infrastructure construction (such as highways, oil and gas pipelines). Its high strength properties ensure load-bearing stability and seismic performance. In ship manufacturing, steel is used to build hull structures, decks, and internal components. Hot-rolled coils rely on their load-bearing capacity to adapt to harsh environments.

Factory workshop
With a commitment to excellence, innovation, and sustainability, the company has established itself as a trusted partner in the international steel industry.After nearly two decades of relentless endeavour, our client base now spans over 110 countries and regions across Europe, the Middle East, South America, and Southeast Asia.










