PRODUCT DETAILS
SPCE steel plate is a commercial quality cold rolled steel. SPCE is a material grade and designation defined in JIS G3141 standard. SPCE steel is widely used for parts with common formability requirement, such as gear case, electric device, jack shell, collar rim, wheel dish and compressor case.
SPCE steel chemical composition
Maximum percentage of Carbon (C) is 0.10 percent.
Maximum percentage of Manganese (Mn) is 0.45 percent.
Maximum percentage of Phosphorous (P) is 0.030 percent.
Maximum percentage of Sulphur (S) is 0.030 percent.
Left over is iron (Fe) percentage and with few negligible impurities.
SPCE Steel Mechanical Properties
The tensile strength of the SPCE Steels is expressed in Newton per millimeters and it must be at-least 270 N/mm2 (MPa), whereas the yield strength is maximum 220 N/mm2 (MPa).
The elongation property of SPCE steel varies with the ranges of thickness.
The minimum percentage ranges for elongation is from 32 to 43 percent starting from 0.25 mm to 2.5 mm and over.
The weld ability of these materials is conformed
| Item | Specification |
|---|---|
| Product Name | SPCE Cold Rolled Steel Coil |
| Standard | JIS G3141 |
| Grade | SPCE |
| Width | 600-2050mm or as buyer’s requirement |
| Thickness | 0.25 to 2.5 mm |
| Coil Weight | 3-14 MT |
| Steel coil internal diameter | 508mm/610mm |
| Technique | Cold rolled |
| Tolerance | As the standard or as required |
| Application | Household appliance, automobile, machines etc. |
| MOQ | 25 MT |
| Packing details | Standard seaworthy export packing or as required |
| Delivery | Within 15 to 90 days, according to order quantity |
| Payment | T/T or L/C |
Packing and shipping
Our company has passed ISO9001 quality management system certification, Our Mill product with CE/EN10204 / ASTM/Classification society certificate/CASO/BIS etc certificate.All the customers give good appreciation to our products.We are glad to be your good partner.

Application Areas
Steel is widely used in steel structure workshops, bridge frames, main structures of high-rise buildings, and infrastructure construction (such as highways, oil and gas pipelines). Its high strength properties ensure load-bearing stability and seismic performance. In ship manufacturing, steel is used to build hull structures, decks, and internal components. Hot-rolled coils rely on their load-bearing capacity to adapt to harsh environments.

Factory workshop
With a commitment to excellence, innovation, and sustainability, the company has established itself as a trusted partner in the international steel industry.After nearly two decades of relentless endeavour, our client base now spans over 110 countries and regions across Europe, the Middle East, South America, and Southeast Asia.











