PRODUCT DETAILS
Hastelloy C-276 alloy is one of the few materials that can be used in hot concentrated sulfuric acid solution It is mainly resistant to wet chlorine, various oxidizing chlorides, chloride solutions, sulfuric acid and oxidizing salts, and has good corrosion resistance at low and medium temperatures. Therefore, in the past 30 years, it has been widely used in harsh corrosive environments, such as chemical industry, petrochemical industry, flue gas desulfurization, pulp and paper making, environmental protection and other industrial fields.
| Item | Specification |
|---|---|
| Product name | HASTELLOY C-276 Stainless steel sheet |
| Grade | HASTELLOY C-276 |
| Thickness range | 0.3mm-3.0mm |
| Width range | 600mm-1500mm |
| Length | 2000mm, 2438mm, 3048mm |
| Size | 1000mm*2000mm, 1219mm*2438mm, 1219mm*3048mm, or as required |
| Finish | No. 1, No. 4, hairline, 2b, BA, 8K, embossed, PVD color coated, sand blasted, anti-fingerprint |
| Lead time | 7 to 15 working days after the receipt |
| Packing | Wooden pallet or according to customer’s request |
| Application | Interior/exterior/architectural/bathroom decoration, elevator decoration, hotel decoration, kitchen equipment, ceiling, cabinet, kitchen sink, advertising nameplate |
| Grade | C | Si | Mn | W | Co | Ni | Cr | Mo |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| HASTELLOY C-276 | 0.01 | 0.08 | 1.0 | 3.0-4.5 | 2.5 | 57 | 16 | 15.0-17.0 |

Packing and shipping
Our company has passed ISO9001 quality management system certification, Our Mill product with CE/EN10204 / ASTM/Classification society certificate/CASO/BIS etc certificate.All the customers give good appreciation to our products.We are glad to be your good partner.

Application Areas
Steel is widely used in steel structure workshops, bridge frames, main structures of high-rise buildings, and infrastructure construction (such as highways, oil and gas pipelines). Its high strength properties ensure load-bearing stability and seismic performance. In ship manufacturing, steel is used to build hull structures, decks, and internal components. Hot-rolled coils rely on their load-bearing capacity to adapt to harsh environments.

Factory workshop
With a commitment to excellence, innovation, and sustainability, the company has established itself as a trusted partner in the international steel industry.After nearly two decades of relentless endeavour, our client base now spans over 110 countries and regions across Europe, the Middle East, South America, and Southeast Asia.











