PRODUCT DETAILS
310S stainless steel plate is widely used in kiln, high-temperature furnace, boiler, furnace liner high-temperature equipment, such as kiln car, boiler liner, high-temperature furnace, high-temperature furnace tube, combustion machine liner, etc. It can be used for high-temperature equipment. The product is resistant to high temperature and heat. 310s stainless steel plate has good creep strength and can work continuously under high temperature. The working temperature of 310S stainless steel is 1200 ℃, and it can work continuously at 1100 ℃. It is mainly used to manufacture high temperature exhaust pipe, high temperature furnace, high temperature furnace liner, crematory furnace and other steel grades requiring heat resistance, as well as high temperature and high temperature contact parts.
| Item | Specification |
|---|---|
| Product name | 310S Stainless steel sheet |
| Grade | 310S |
| Thickness range | 0.3mm-3.0mm |
| Width range | 600mm-1500mm |
| Length | 2000mm, 2438mm, 3048mm |
| Size | 1000mm*2000mm, 1219mm*2438mm, 1219mm*3048mm, or as required |
| Finish | No. 1, No. 4, hairline, 2b, BA, 8K, embossed, PVD color coated, sand blasted, anti-fingerprint |
| Lead time | 7 to 15 working days after the receipt |
| Packing | Wooden pallet or according to customer’s request |
| Application | Interior/exterior/architectural/bathroom decoration, elevator decoration, hotel decoration, kitchen equipment, ceiling, cabinet, kitchen sink, advertising nameplate |
| Grade | C | N | Mn | P | S | Ni | Cr | Mo |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 310S | ≤0.05 | – | – | – | – | 20 | 25 | – |

Packing and shipping
Our company has passed ISO9001 quality management system certification, Our Mill product with CE/EN10204 / ASTM/Classification society certificate/CASO/BIS etc certificate.All the customers give good appreciation to our products.We are glad to be your good partner.

Application Areas
Steel is widely used in steel structure workshops, bridge frames, main structures of high-rise buildings, and infrastructure construction (such as highways, oil and gas pipelines). Its high strength properties ensure load-bearing stability and seismic performance. In ship manufacturing, steel is used to build hull structures, decks, and internal components. Hot-rolled coils rely on their load-bearing capacity to adapt to harsh environments.

Factory workshop
With a commitment to excellence, innovation, and sustainability, the company has established itself as a trusted partner in the international steel industry.After nearly two decades of relentless endeavour, our client base now spans over 110 countries and regions across Europe, the Middle East, South America, and Southeast Asia.











