PRODUCT DETAILS
2507 Stainless steel sheet is a ferritic austenitic (duplex) stainless steel, which combines the most beneficial properties of many ferritic and austenitic steels. Because the content of chromium and molybdenum in this steel is very high, it has excellent resistance to spot corrosion, crevice corrosion and uniform corrosion The two-way microstructure ensures that the steel has high resistance to stress corrosion cracking, and the mechanical strength is also high.
2507 stainless steel is used in oil and natural gas industry; Offshore stone skyshatter oil platform (heat exchanger pipe, water treatment and water supply system, fire protection system, water spraying system, water stabilization system; petrochemical equipment; desalination (desalination) equipment (and high-pressure pipe and seawater pipe in the equipment). Mechanical and structural components that require both high strength and high corrosion resistance: fuel (waste) gas purification equipment.
The high chromium and molybdenum content of 2507 makes it have strong resistance to organic acids such as formic acid and acetic acid. Alloy 2507 also has strong corrosion resistance to inorganic acids, especially those containing chlorides.
| Item | Specification |
|---|---|
| Product name | 2507 Stainless steel sheet |
| Grade | 2507 |
| Thickness range | 0.3mm-3.0mm |
| Width range | 600mm-1500mm |
| Length | 2000mm, 2438mm, 3048mm |
| Size | 1000mm*2000mm, 1219mm*2438mm, 1219mm*3048mm, or as required |
| Finish | No. 1, No. 4, hairline, 2b, BA, 8K, embossed, PVD color coated, sand blasted, anti-fingerprint |
| Lead time | 7 to 15 working days after the receipt |
| Packing | Wooden pallet or according to customer’s request |
| Application | Interior/exterior/architectural/bathroom decoration, elevator decoration, hotel decoration, kitchen equipment, ceiling, cabinet, kitchen sink, advertising nameplate |
| Grade | C | Si | Mn | P | S | Ni | Cr | Mo |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 2507 | ≤0.03 | ≤0.80 | ≤1.2 | ≤0.035 | ≤0.02 | 6-8 | 24.0-26.0 | 3-5 |

Packing and shipping
Our company has passed ISO9001 quality management system certification, Our Mill product with CE/EN10204 / ASTM/Classification society certificate/CASO/BIS etc certificate.All the customers give good appreciation to our products.We are glad to be your good partner.

Application Areas
Steel is widely used in steel structure workshops, bridge frames, main structures of high-rise buildings, and infrastructure construction (such as highways, oil and gas pipelines). Its high strength properties ensure load-bearing stability and seismic performance. In ship manufacturing, steel is used to build hull structures, decks, and internal components. Hot-rolled coils rely on their load-bearing capacity to adapt to harsh environments.

Factory workshop
With a commitment to excellence, innovation, and sustainability, the company has established itself as a trusted partner in the international steel industry.After nearly two decades of relentless endeavour, our client base now spans over 110 countries and regions across Europe, the Middle East, South America, and Southeast Asia.











