PRODUCT DETAILS
Decoration field
304 stainless steel can be used in decoration field. 304 stainless steel has been widely used in the decoration industry due to its high tensile strength, good internal wall finish and excellent wear resistance. Just like our common stainless steel stair guardrails, handrails, stainless steel anti-theft windows, stainless steel doors, stainless steel tables and chairs, they are all made of 304 stainless steel decorative tubes. In life, the bathroom is wet and the kitchen is full of lampblack, so 304 stainless steel can be used in these two places.
Industrial field
304 stainless steel is used in the industrial field, mainly for industrial transmission pipelines and mechanical structural parts such as petroleum, chemical, medical, food, light industry, mechanical instruments, etc. Generally, the working pressure of water supply system in high-rise buildings is high, while the tensile strength of 304 stainless steel is strong, and the possibility of water leakage under external force is very small. It is an important material of water supply system in high-rise buildings
Color Coated 304 Stainless Steel Sheet Specifications
| Product name | Color Coated 304 Stainless steel sheet |
| Grade | 304 |
| Thickness range | 0.3mm-3.0mm |
| Width range | 600mm-1500mm |
| Length | 2000mm, 2438mm, 3048mm |
| Size | 1000mm*2000mm, 1219mm*2438mm, 1219mm*3048mm, or as required |
| Finish | No. 1, No. 4, hairline, 2b, BA, 8K, embossed, PVD color coated, sand blasted, anti-fingerprint |
| Lead time | 7 to 15 working days after the receipt |
| Packing | Wooden pallet or according to customer’s request |
| Application | Interior/exterior/architectural/bathroom decoration, elevator decoration, hotel decoration, kitchen equipment, ceiling, cabinet, kitchen sink, advertising nameplate |

Packing and shipping
Our company has passed ISO9001 quality management system certification, Our Mill product with CE/EN10204 / ASTM/Classification society certificate/CASO/BIS etc certificate.All the customers give good appreciation to our products.We are glad to be your good partner.

Application Areas
Steel is widely used in steel structure workshops, bridge frames, main structures of high-rise buildings, and infrastructure construction (such as highways, oil and gas pipelines). Its high strength properties ensure load-bearing stability and seismic performance. In ship manufacturing, steel is used to build hull structures, decks, and internal components. Hot-rolled coils rely on their load-bearing capacity to adapt to harsh environments.

Factory workshop
With a commitment to excellence, innovation, and sustainability, the company has established itself as a trusted partner in the international steel industry.After nearly two decades of relentless endeavour, our client base now spans over 110 countries and regions across Europe, the Middle East, South America, and Southeast Asia.











