PRODUCT DETAILS
Use of 2205 stainless steel plate:
1. The heater is generally used in the oil refining unit;
2. Chemical plant equipment pipeline;
3. Fast cooling cylinder for solid solution used in textile industry;
4. Seamless steel pipe for heat exchanger and condenser.
5. High pressure seamless steel pipe for food (gb-2000) is a high-quality carbon structural steel and alloy steel seamless steel pipe suitable for chemical equipment and pipes with working temperature of – 40~400 ° C and working pressure of 10~30ma.
6. Seamless steel pipes for geological drilling and oil drilling control.
7. Cracking pipe for petrochemical industry is used to transport high-temperature and high-pressure fluid on fertilizer equipment.
| Item | Specification |
|---|---|
| Product name | 2205 Stainless steel plate |
| Grade | 2205 |
| Thickness range | 0.3mm-3.0mm |
| Width range | 600mm-1500mm |
| Length | 2000mm, 2438mm, 3048mm |
| Size | 1000mm*2000mm, 1219mm*2438mm, 1219mm*3048mm, or as required |
| Finish | No. 1, No. 4, hairline, 2b, BA, 8K, embossed, PVD color coated, sand blasted, anti-fingerprint |
| Lead time | 7 to 15 working days after the receipt |
| Packing | Wooden pallet or according to customer’s request |
| Application | Interior/exterior/architectural/bathroom decoration, elevator decoration, hotel decoration, kitchen equipment, ceiling, cabinet, kitchen sink, advertising nameplate |
| Grade | C | Si | Mn | P | S | Ni | Cr | Mo |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 2205 | ≤0.03 | ≤1 | ≤2.0 | ≤0.03 | ≤0.02 | 4.5-6.5 | 21.0-23.0 | 2.5-3.5 |

Packing and shipping
Our company has passed ISO9001 quality management system certification, Our Mill product with CE/EN10204 / ASTM/Classification society certificate/CASO/BIS etc certificate.All the customers give good appreciation to our products.We are glad to be your good partner.

Application Areas
Steel is widely used in steel structure workshops, bridge frames, main structures of high-rise buildings, and infrastructure construction (such as highways, oil and gas pipelines). Its high strength properties ensure load-bearing stability and seismic performance. In ship manufacturing, steel is used to build hull structures, decks, and internal components. Hot-rolled coils rely on their load-bearing capacity to adapt to harsh environments.

Factory workshop
With a commitment to excellence, innovation, and sustainability, the company has established itself as a trusted partner in the international steel industry.After nearly two decades of relentless endeavour, our client base now spans over 110 countries and regions across Europe, the Middle East, South America, and Southeast Asia.











